Call on 11sight.com

2009’un Son Büyük Yeniliği: Yeni Fiat Punto Evo Medos'ta!

Fiat’ın ilk olarak 2005 yılında tanıttığı küçük hatchback sınıfındaki modeli Fiat Grande Punto’nun tamamen yenilenerek Fiat Punto EVO adını alan modeli, Aralık ayı itibariyle Türkiye’de de satışa sunuldu. Fiat’ın Eylül ayında gerçekleştirdiği global tanıtımından bu yana Avrupa pazarlarında 70 bin adete yakın sipariş alarak İtalyan otomobil üreticisinin yüzünü gülderen Fiat Punto Evo, ülkemizde 28 bin TL’den başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla bayilerde yerini aldı. 1.4 litre 77 HP ve yeni 1.4 litre 105 HP’lik Multiair teknolojili iki benzinli motor seçeneğinin yanı sıra 1.3 litre 75 HP’lik ikinci nesil common rail teknolojili turbo dizel motor seçeneğiyle tercih edilebilen Fiat Punto Evo’da isteğe bağlı olarak Dualogic otomatik şanzıman tercih edilebiliyor. Birçok teknolojik yeniliği ve üstün güvenlik unsurunu bünyesinde barındıran Fiat Punto Evo’dan 2009 yılı sonuna kadar 500 adet, 2010 yılında ise 5 bin adet satmayı hedeflediklerini açıklayan Fiat Marka Direktörü Okan Baş, Aralık ayında satışa sundukları yeni modelden ilk 250 adetlik partiye özel olarak liste fiyatları üzerinden 2 bin TL indirim avantajı sunduklarını vurguladı.

Yeni modellerinin imaj ve satış başarısı anlamında da global anlamında gücünü artıran Fiat’ın küçük sınıftaki hatchback karoserli modeli, Fiat Punto Evo adıyla Aralık ayından itibaren Türkiye’de de yollara çıkmaya başladı. Yaklaşık 4 yılda 1.2 milyon adetten fazla üretilen ve önemli satış başarısına imza atan Fiat Grande Punto modelinin yerini alan ve Fiat Grubu CEO’su Sergio Marchionne tarafından adı konulan Fiat Punto Evo, Eylül ayından bu yana Avrupa pazarlarında 70 bin adete yakın sipariş alarak başarısını hızla kanıtlamasıyla dikkat çekiyor. Ülkemizde ikisi benzinli olmak üzere toplam 3 motor ve 2 farklı donanım seçeneğiyle satışa sunulan Fiat Punto Evo’da isteğe bağlı olarak Dualogic otomatik şanzıman tercih edilebiliyor.

28 bin TL’den başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla rekabetçi yanını da ortaya koyan Fiat Punto Evo, üstün teknolojili konfor ve güvenlik donanımlarıyla fark yaratıyor. Active adı verilen standart donanım paketinde ABS+EBD, ön sürücü ve yolcu havayastıkları, sürücü diz havayastığı, direksiyondan kumandalı Radyo/ CD ve MP3 çalarlı müzik sistemi, manuel klima, krom çerçeveli gösterge paneli yer alıyor. En üst donanım paketini temsil eden Dynamic’te ise bunlara ek olarak viraj içini aydınlatan ön sis farları, çift bölgeli otomatik klima, park sensörü, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, 15 inçlik jantlar, elektrikli arka camlar gibi donanımlar standart olarak sunuluyor.

2009’da 500 adet, 2010’da 5 bin adet Satarız!

Türkiye’de 11 ay sonunda otomotiv pazarında en çok tercih edilen marka unvanını korumaya devam eden Fiat’ın Marka Direktörü Okan Baş, “Yenilenen tasarımıyla dikkat çeken Fiat Punto Evo’dan 2009 yılında 500 adet, gelecek yıl ise 5 bin adet satmayı hedefliyoruz. Fiat Punto Evo, gelişmiş teknolojik alt yapısının yanı sıra çevreye saygı ve sürüş zevki konusundaki yetenekleriyle en talepkar müşterileri dahi memnun edecek yeni bir Fiat modeli olarak ön plana çıkıyor. Biri yeni nesil MultiAir benzinli olmak üzere toplam 3 motor seçeneğiyle pazara sunduğumuz Fiat Punto Evo’nun küçük sınıfta Grande Punto’yla elde ettiğimiz yetkinliğimizi daha da ileri taşıyacağına inanıyoruz” açıklamasını yaptı. Aralık ayı ortası itibariyle satışına başlanan Fiat Punto Evo’nun satılacak ilk 250 adeti için liste fiyatları üzerinden 2 bin TL’lik lansman avantajı sunduklarını kaydeden Okan Baş, “Fiat Grande Punto’yla Türkiye’de yaklaşık 3 yılda 29 bine yaklaşan bir satışa grafiği elde ettik. Yeni Fiat Punto Evo ile bu başarıyı daha da geliştireceğimize inanıyor ve zorlu oyuncuların yer aldığı küçük hatchback sınıfında daha güçlü bir konuma ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Evrim geçiren çarpıcı iç ve dış tasarım!

Fiat’ın Tasarım Merkezi (Centro Stile) tarafından gerçekleştirilen ve hem iç tasarım hem de dış tasarım ve teknolojik unsurlarını kapsayan bir evrim sürecinden geçen Fiat Punto Evo, ilk bakışta bile farklılıklarını açık biçimde belli ediyor. Değişen yüzünde yeni tip farları ve tampon yapısına ek olarak motor kaputuna farklı biçimde entegre edilen Fiat logosu, mevcut diğer Fiat modellerini hatırlatacak bazı unsurlar arasında yer alıyor. Aracın profilini de dinamik biçimde etki eden ön bölümdeki değişime paralel stop lambalarında da beyaz renkli lens kullanılıyor. Aracın 406 cm’lik uzunluğu, değişen burun tasarımına paralel boyutlarda bir artışı işaret ederken, 149 cm’lik yükseklik ve 169 cm’lik genişlik değerleri aynı şekilde korunuyor. 251 cm’lik aks mesafesine sahip Fiat Punto Evo, halen hem ön koltuk sırasında hem de arka koltuk sırasında uzun boylular için bile yeterli diz mesafesi ve genel yaşam alanı sunmayı başarıyor.

Fiat Punto Evo’nun iç mekanında özellikle yenilenen gösterge paneli, tasarımı değişen orta konsol ile birlikte yeni tip koltuklar ve eşya saklama gözleri ön plana çıkıyor. Küçük sınıfta mevcut kalite çıtasını daha da yukarıya çekmek amacıyla kabin içinde yüksek kaliteli plastik ve deri materyal kullanılması ise Fiat Punto Evo’nun kabin içinde en fazla dikkat çeken unsuru oluşturuyor. 275 litrelik bagaj hacmi ise arka koltukların yatırılmasıyla 1030 litreye kadar genişleyebiliyor.

Devrimsel MultiAir motor teknolojisi, yeni Fiat Punto Evo’yla Türkiye’de!

Fiat Punto Evo, teknik alandaki mükemmelliğini her şeyden önce, devrimsel nitelikli MultiAir sistemiyle donatılmış benzinli motor ve ikinci nesil Multijet dizellerden oluşan geniş bir Euro 5 motor yelpazesiyle göstermektedir.

FPT (Fiat Powertrain Technologies = Fiat Aktarma Organları Teknolojileri) tarafından geliştirilen ve patenti alınan MultiAir teknolojisi, öncelikle Fiat Punto Evo’nun kaputu altında görev almaya başlıyor. 6 ileri vitesli manuel şanzımanla kombine edilen ve Fiat Punto Evo’da kullanılan 1.4 litre hacimli 105 HP güç üreten MultiAir motor teknolojisinin kalbinde, doğrudan giriş supapları aracılığıyla (Kısma valfini kullanmadan) havayı kontrol ederek yakıt tüketimini azaltan yeni bir elektrohidrolik supap yönetimi sistemi bulunuyor. MultiAir teknolojisi, geliştirilmiş yanma kontrolü sayesinde emisyon değerlerini azaltılmasına yardımcı olurken bir yandan da hem gücü hem de torku artırarak performansı iyileştirmeye yardımcı olmasıyla farklılaşıyor. Yeni MultiAir motor, Fiat’ın aynı zamanda çevreye verdiği önemi bir kez daha kanıtlamaktadır.

ETİKETLER :

Yorumlar
comments powered by Disqus