Call on 11sight.com

Fiat 2009 Yılında Binek+Hafif Ticari Ulusal Pazar Lideri Oldu!

Ulusal Pazarın Lideri % 90 Yerli Model Satış Oranıyla Fiat Oldu!

Fiat, 85 Bin Adete Yaklaşan Satış Başarısı ve % 15.2 Pazar Payıyla 2009’un Binek+Hafif Ticari Ulusal Pazar Lideri Oldu!

Türkiye’de Hafif Ticari Aracın Kralı Fiat Oldu, Fiat Fiorino Rakiplerine Açık Ara Fark Attı!

Aralık ayında 9 bin 232 adeti hafif ticari araç olmak üzere toplam 13 bin 342 adet araç satışı gerçekleştiren Fiat Binek ve Ticari Araçlar, 2009 Ocak-Aralık döneminde 12 ulaştığı 84 bin 820 adetlik satış sonucuyla ulusal pazarda liderliğini ilan etti. Nisan ayından bu yana ulusal pazarda binek+hafif ticari araç pazarının açık ara lideri olarak dikkat çeken Fiat Binek ve Ticari Araçlar, satışlarını geçtiğimiz yıla göre yaklaşık % 40 oranında artırarak büyük bir başarının altına imza attı.

009 Ocak-Aralık döneminde 29 bin 569 adet otomobil ve 55 bin 224 adet hafif ticari araç satışı gerçekleştiren Fiat, geçtiğimiz yılı binek segmentinde en çok tercih edilen 4. marka olarak tamamlarken, hafif ticari araç segmentinde ise açık ara en çok tercih edilen 1. marka olmayı başardı. 2009 sonunda toplam satışının 76 bin 564 adetini yani satışlarının yaklaşık % 90’ını Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretilen Fiat Fiorino, Fiat Doblo, Fiat Linea ve Fiat Albea Sole/Palio Sole modelleriyle gerçekleştiren Fiat, Türkiye’de üretim yapan global markalar arasında da toplam satışta yerlilik oranıyla yine zirvede yer aldı.

2009 yılında WCM’de gümüş seviye ödülü, 168 bin adeti aşan ihracat başarısı, hız kesmeyen ar-ge ve yeni model çalışmalarıyla parlak bir dönemi geride bırakan Tofaş, Fiat markasıyla da ulusal pazarda 85 bin adete yaklaşan binek+hafif ticari araç satışıyla Türkiye’nin lider markası unvanını elde etti. 8 yıl aradan sonra liderliği devralan ve ezber bozarak farkını ortaya koyan Tofaş çatısı altındaki Fiat Binek ve Ticari Araçlar, Ocak-Aralık döneminde 29 bin 596 adeti binek, 55 bin 224 adeti hafif ticari araç olmak üzere toplam 84 bin 820 adet araç satışı gerçekleştirdi.

Türkiye’nin 2009 yılındaki gerçek gözdesi olmayı başaran Fiat’ı başarıya taşıyan ise Tofaş tarafından üretilen Fiat Fiorino, Fiat Doblo, Fiat Linea ve Fiat Albea Sole/Palio Sole gibi modeller oluşturdu. 12 ay sonunda toplam satışının 76 bin 564 adetini yani satışlarının yaklaşık olarak % 90’ını Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretilen modelleriyle gerçekleştiren Fiat, Türkiye’de üretim yapan global markalar arasında da toplam satışta yerlilik oranıyla yine zirvede yer alarak önemli bir başarıya imza attı.

Bununla birlikte 55 bin adeti aşan satışla Fiat, Türkiye’de en çok tercih edilen hafif ticari markası olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu. Bu satışlar içinde 30 bin adetten fazla müşteri tarafından tercih edilen Fiat Fiorino ise aynı zamanda Türkiye’nin en çok tercih edilen hafif ticari araç modeli oldu.

ETİKETLER :

Yorumlar
comments powered by Disqus